به گزارش خبرگزاری تسنیم از جهرم ، مدرسه علمیه خان (زمانیه) در غرب شهر جهرم واقع شده است. این بنا که ازخشت، گل، آجر، سنگ و گچ ساخته شده مربوط به دوره صفویه بوده و بانی آن حاج محمد حسن خان بوده است. - این مدرسه در مجموع 20 حجره دارد و در قسمت شمالی آن دوحجره از بقیه حجره ها بزرگ تر بوده و مربوط به کلاس های درس زمستانه است. - در قسمت جنوبی مدرسه یک ایوان سرپوشیده اما جلو باز وجود دارد که این محل برای تدریس دروس حوزوی در تابستان بوده است. - تعداد 6 حجره درقسمت شرقی و غربی مدرسه به صورت تک اتاقی واقع شده است که مخصوص طلاب مجرد بوده و در ایام تحصیل در آن زندگی می کردند ...

متن کامل در ادامه مطلب

برچسب‌ها: مدرسه خان, بازمانده‌ای از دوران صفویه, اثر تاریخی جهرم, اثار باستانی جهرمی, درسه علمیه خان
ادامه مطلب ... نویسنده: صاحب وبلاگ (javadzj) | جمعه 1393/01/08 - 6:10 PM

بازار جهرم-شهرستان جهرم

دسته بندی : اخبار جهرم - ميراث و گردشگري
ع
موازی با خیابان منوچهری جهرم، یک بازار تاریخی وجود دارد که بیشتر حجره‌های آن به پارچه‌فروشی اختصاص دارد. این بازار شباهت زیادی به بازار وکیل شیراز دارد و در اواخر دوران زندیه ساخته شده و در دوره‌های بعد مرمت شده است.

متن كامل در ادامه مطلب + عكس


برچسب‌ها: عکس جهرم, عکس بازار جهرم, بازار سرپوشیده جهرم, عکس های تاریخی جهرم, مکان تاریخی جهرم
ادامه مطلب ... نویسنده: صاحب وبلاگ (javadzj) | شنبه 1391/01/26 - 9:51 PM

قلعه تاریخی “تبر” بکر و دست نخورده در شهرستان جهرم

دسته بندی : اخبار جهرم - ميراث و گردشگري

 قلعه تبر از محدوده شهر بیرون است ولی فاصله چندانی تا شهر ندارد و روی تاریخ جهرم اثرات عمیقی گذاشته است. لسترنج درباره این قلعه می نویسد: «قلعه عظیمی است که تا شهر پنج فرسخ فاصله دارد و آن را قلعه خورشید می گویند و معروف می باشد این قلعه را خواجه الملک وزیر مشهور سلجوقیان تجدید و تعمیر کرد و بانی اصلی آن خورشید حاکم جهرم در زمان خلفای اموی بود.»

خورشید پنهان جهرم

متن کامل+عکس در ادامه  مطلب


برچسب‌ها: جهرم, قلعه تاریخی تبر جهرم خورشید پنهان, قلعه, اثار جهرم
ادامه مطلب ... نویسنده: صاحب وبلاگ (javadzj) | شنبه 1390/05/22 - 5:27 PM

فهرست آثار باستانی جهرم+عکس

دسته بندی : اخبار جهرم

منبع:fa.wikipedia.org


نویسنده: صاحب وبلاگ (javadzj) | دوشنبه 1390/05/03 - 11:58 AM

جنایت فرهنگی!

دسته بندی : ميراث و گردشگري
با اینکه در مورد بی توجهی بهش قبلا زیاد شنیده بودم اما اولین بار بود از نزدیک میدیدم.وضعیتی که داشت حتی از اون چیزی هم که شنیده بودم بدتر بود.چندتایی عکس که گرفتم داشتم بر میگشتم که چند خانواده که معلوم بود میهمان هستند وارد شدند...آقاییی که اولین گام را به داخل گذاشت بهت زده شد....سنگ فرش!!!اونم اینجا؟!! دیواره های سفیدکاری شده!!!.... و ...
اینها اولین نگاه و برخورد حین ورود به اینجاست...چشمانی بهت زده و شرمسار از آنچه بر اینجا گذشته...
خجالت تمام وجودم را فرا گرفته بود و زود از آنجا خارج شدم...
اینجا اثر تاریخی قدمگاه هست و انچه گفته شد اولین نگاه و برخورد در حین ورود به این اثر تاریخیست.
در دامنه البرز کوه جهرم در بالای تپه ای اثری تاریخی قرار دارد به نام قدمگاه که بر تمام شهر جهرم مشرف است.قدمگاه به دوره ساسانیان تعلق دارد و بهمن ماه ۱۳۳۵ در فهرس آثار ملی ثبت شده است. تمام شهر جهرم از بالا و از دريچه‌هاي اين اثر كه اکنون در داخل شهر جهرم قرار گرفته و اطراف آن خانه‌هاي زيادي احداث شده‌اند، قابل ديدن است.این اثر تاریخی که میتوان گفت قدیمی ترین بنای تاریخی جهرم است که هنوز پابرجاست متاسفانه به نحو بسیار تمسخر آمیز و شرم آوری به شکل مدرن! مرمت شده است.

قدمگاه

اثر تاریخی قدمگاه که کف آن سنگ فرش شده است و دیواره های آن سفیدکاری٬بطوری که فیت یادگاری نوشتن است چنانکه همینگونه هم هست و سراسر دیوارهای سفیدکاری شده این اثر تاریخی انواع و اقسام یادگاریها نوشته شده است.میراث تمدن هر دیار، درحکم دریچه‌های است، که به سوی روحیات و خلق خوی و آداب و رسوم ساکنین آن دیار باز می‌شود.هر ملتی همان قدر دارای شخصیت هویت و اصالت ریشه و ارزش تاریخی است، که مستنداتی به عنوان میراث فرهنگی از خود ارایه نماید.مردم با دیدن و شناختن میراث تاریخی و فرهنگی احساس تحسین و هویتی اصیل و استوار٬و احساس غرور و افتخار می‌نمایند.

قدمگاه

جهرم سرزمینیست کهن و با گذشته های پرفراز و نشیب که اثاری تاریخی  منقول و غیر منقول مادی و معنوی زیادی اعم از بناها ٬آثار مکتوب٬شنیده ها و...را در خود جای داده است.اما شیوه نگهداری و حفاظت از انها بسیار بسیار دهشتناک و شرم آور است.
مسئولین میراث فرهنگی جهرم با بی توجهی ها مایه آبروریزی برای مردم این شهر اصیل و تاریخی هستند و با ندانم کاریهای توهین بزرگی به تاریخ و گذشته این شهر کرده اند و مسافران و بازدیدکنندگان آثار تاریخی این شهر را به باد استهزا و تمسخر گرفته اند.

دسته بندی :آثار باستانی و تاریخی و دیدنی جهرم

منبع:jahromy.blogfa.com

نویسنده: صاحب وبلاگ (javadzj) | چهارشنبه 1390/01/10 - 4:5 PM
برای دیدن عکس شهرستان

جهرم


به ادامه مطلب بروید............

برچسب‌ها: تل کوهک جهرم, سنگ شکنان جهرم, دروازه پیر شبیب جهرم, قدمگاه جهرم, عکس های جهرم
ادامه مطلب ... نویسنده: صاحب وبلاگ (javadzj) | یکشنبه 1389/05/24 - 8:25 PM

آخرین مطالب

 
ADS

درباره ما